Nasze zdrowie zależy przede wszystkim od tego w jaki sposób się odżywiamy. Musimy pamiętać, że organizm nie ma możliwości uzyskania budulca dla swoich tkanek z innego źródła niż żywność. Jednak my najczęściej podchodzimy do jedzenia wyłącznie smakowo nie zastanawiając się nad tym czy to co konsumujemy jest zdrowe czy tylko smaczne i do tego szkodliwe.
Większość chorób cywilizacyjnych takich jak podwyższony cholesterol, nadciśnienie, cukrzyca, dna moczanowa jest dieto zależnych, oznacza to, że złe jedzenie powoduje powstawanie choroby, a zmiana sposobu żywienia i stylu życia na zdrowy powoduje poprawę.
Samodzielne ustalanie jadłospisu najczęściej kończy się wykreowaniem diety eliminacyjnej np. pozbawionej węglowodanów lub tłuszczy, a przez to zagrożonej powstawaniem efektu jo-jo. Musimy pamiętać, że nasze własne menu układamy zawsze według upodobań i trudno nam sobie wyobrazić jak przygotować do jedzenia coś za czym nie przepadamy, jakie ilości jedzenia należy spożywać i o jakiej wartości kalorycznej. Ważne jest również żeby z codziennego jadłospisu eliminować grupy produktów, których nie powinniśmy jeść ze względu na choroby na które chorujemy np. niedoczynność tarczycy, łuszczyca, celiakia itp.
Jednym słowem osoba odpowiedzialna za zakupy żywnościowe i przygotowanie posiłków powinna przynajmniej raz w życiu odwiedzić dietetyka. Przede wszystkim żeby skonsultować dotychczasowy sposób żywienia i wprowadzić w nim ewentualne zmiany.
Powinniśmy pamiętać, że odpowiednia dieta to najprostsza i najlepsza inwestycja w nasze zdrowie. Pozwoli ona zachować dobre samopoczucie i kondycję, a także wspomoże organizm w czasie choroby. Jest to też bardzo skuteczny sposób aby mieć wpływ na przebieg i ujawnienie się stanów chorobowych, którymi możemy być zagrożeni w naszym życiu.
Zapraszam Państwa do odwiedzenia dietetyka, który podejdzie kompleksowo do spraw żywienia i pomoże zachować zdrowie, a przy okazji również uzyskać upragnioną figurę.
Jesień to piękna pora roku - szczególnie, kiedy jest słoneczna i ciepła. Niestety, często na przełomie jesieni i zimy rozpoczynają się zachorowania na przeziębienia i grypę. Co zrobić, aby nie zachorować i jak postępować, kiedy choroba już nas dopadła?
Zarażenie następuje drogą kropelkową lub poprzez kontakty bezpośrednie. Do tej pory zidentyfikowano ponad 200 typów wirusów odpowiedzialnych za wystąpienie tej choroby.
Rezerwuarem wirusów jest zarażony człowiek, zaś wrotami zakażeń jest śluzówka dróg oddechowych. Zakażenie przenosi się głównie drogą kropelkową oraz przez wszelkiego rodzaju kontakty śluzówki dróg oddechowych ze śliną i wydzielinami dróg oddechowych osoby chorej (za pośrednictwem rąk, brudnej chusteczki, pocałunku itd.).
Do głównych czynników ryzyka zakażenia należy:
Przeziębienie ma na ogół przebieg łagodny i ulega samoograniczeniu. Należy jednak skontaktować się z lekarzem jeżeli:
Zapobieganie
Nie istnieje szczepionka chroniąca przed przeziębieniami, a najważniejszym sposobem zapobiegania chorobie jest przede wszystkim:
Domowe sposoby leczenia
Istnieje bardzo wiele domowych sposobów radzenia sobie z grypą i przeziębieniami, do najpopularniejszych należą:
Wszystkie opisane leki i metody domowe mogą być pomocne w leczeniu przeziębienia, lecz nie należy zapominać, że równie istotny w czasie trwania przeziębienia jest wypoczynek.
W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.